Љубљана

Љубљана - БОЖИЌЕН МАРКЕТ

12.12.2023  14.12.2023 | 2 ноќи - 3 дена | Лет од Скопје
✈ Авионска програма 

 

Авионски лет:

Wizz Air (Скопје  Љубљана - Скопје)

Поаѓање:

12.12.2023 во 06:05ч. (Скопје)

Пристигнување:

12.12.2023 во 07:45ч (Љубљана)

Услуга:

2 ноќевања  2 BB

См стување

(ус уга)

2 ноќи ibis Styles Lju ljana Centre 3* (Ноќевање со Појадок)

Друго вклучено:

Трансфери + paзгледи според програма + претставник од Македонија

Враќање во Скопје:

14.12.2023 во 21:40ч.

 

Љубљана е град од бајките. Често споредуван со Прага, тој е градот од вашите детски фантазии. Иако нема принцови кои

шетаат по бројните замоци, сепак има некој неопишлив шарм кој голем дел од европските градови веќе го загубиле.

 

 

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕ:
1ден.( 12.2023 ВТОРНИК ) СКОПЈЕ  ЉУБЉАНА

Состанок на групата два часа пред лет (во 04:00 часот) на аеродромот во Скопје. Летот за Љубљана W6 7783 е во 06:05 часот. Слетување во Љубљана во 07:45 часот. По завршување на пасошка и царинска контрола следи разглед на градот: Симболот на градот - Змеј киот Мост, Трите мост ви на реката Љубљаница, Прешерновиот споменик во чест на најголемиот словенечки поет Франц Преш рн, Фрањев чката Црква или Црквата на Воведувањето на Пресвета Богородица која е уште еден симбол на градот, Робовата Фонтана или Фонтаната на трите реки-најпозната фонтана од бел мермер... Сместување во хотел. Слободно попладне за уживање во Божиќната магија. Ноќевање.

ден. ( 13.12.2023 СРЕДА ) БЛЕД И БОХИЊ

Појадок. Слободен ден за индивидуални активности, или предлагаме факултативен излет до Блед и Бохињ. Блед - бисерот на Словенските Алпи, вистинско богатство на природа опкружено со планинските врвови. Можност за посета на Бледската тврдина од каде се простира раскошен поглед на езерото. Слободно време за прошетки покрај езерото и уживање во кафе и познатите бледски кремпити. Продолжуваме кон Бохињ, и Бохињското глечерското езеро кое е најголемото природно езеро во Словенија и е вклучено во Националниот парк Триглав. Слободно време до поаѓање за Љубљана. Враќање во хотел. Слободно време. Ноќевање.

ден. ( 14.12.2023 ЧЕТВРТОК ) ЉУБЉАНА - СКОПЈЕ

 

Појадок. Одјавување од хотел до 12 часот. Слободно време зауживање во Божиќната бајка и можност за шопинг.

Попладнето трансфер до аеродром. Полетување за Скопје во 21:40 часот со лет бр. W6 7784. Слетување во Скопје во 23:15

часот.

 

ЉУБЉАНА - ДЕКЕМВРИ 2023 АВИОНСКА ПРОГРАМА ХОТЕЛ 3*

ПЕРИОД НА ПАТУ АЊЕ

12.12  14.12.202

ПЕРИОД НА ПРЕСТОЈ

12.12  14.12.202

УСЛУГИ

2 BB

НОЌЕВАЊА / ДЕНОВИ

 / 

Цена по лице во двокреветна соба

329  / 20.398 мкд

Цена по лице во двокреветна соба за резервации до 31.Октомври

290  / 17.690 мкд

Доплата за еднокреветна соба

55 € / 3.410 мкд

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

 

 • Авионскипревоз на релација
 • Аеродромски такси

Скопје – Љубљана – Скопје со Wizz Air

 • Раченбагаж (1 торба/куфер со димензии 40х30х20cm до 10kg)
 • Организирантрансфер аеродром-хотел-аеродром во Љубљана
 • Сместувањево хотел ibis Styles Ljubljana Centre 3* на база 2 ноќевања со појадок
 • Разгледна Љубљана со локален водич според програмата
 • Организацијана аранжманот и придружник на патувањето

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

Доплата за багаж:

*WIZZ Priority кабински багаж до 10 кг - 2300 мкд

*чекиран багаж - куфер до 10кг – 2400 мкд

*чекиран багаж - куфер до 20кг - 3200 мкд

*( цената е променлива, инфо во агенција при резервација)

 • Туристичкатакса 7€ (430 денари, се плаќа во агенција)
 • Посетана Блед и Бохињ – 70€ (превоз и локален водич на српски јазик) – резервација се прави при уплата во агенција!
 • Влезнициво локалитетите, карти за локален превоз
 • Дополнителниоброци и пијалоци
 • Користењена одредени содржини во хотел кои може да се предмет на доплата (информации на рецепција).
 • Доплатаза еднокреветна соба 3400 денари

 

Забелешки:
· За реализација на аранжманот, потребен е минимален број од 20 патници.
 • Минималенброј за реализација на факултативите по дадените цени во програмата е 14 патници, во спротивно цената може да биде соодветно корегирана.
· Во случај на помал број пријавени патници, организаторот го задржува правото да го откаже аранжманот или да ја корегира / зголеми цената на истиот.
 • За резервации потребна е авансна уплата во висина од 30% од вкупнот износ на аранжманот, целосна доплата најдоцна петнаесет (15) дена пред поаѓање.
 • Програматаи редоследот на разгледи и посети може да претрпи промени во зависност од состојба на терен и други објективни причини.
 • Организаторотго задржува правото за промена на цените за факултативните излети во случај на промена на цените на влезниците во локалитетите.
· За оваа програма важат Општите Услови на Патување